środa, 20 lutego 2019

Murarki ogrodowe - kilka słów o tych pszczołach samotnicach

Murarki Ogrodowe to pszczoły samotnice. Można powiedzieć, że samiczki to kobiety niezależne - każda budują swój własny dom i wychowują tam potomstwo, wszystko robią same. Z tego powodu NIE ŻĄDLI, bo po co ryzykować życie, kiedy trzeba wychowywać dzieci!


Okres aktywności i zapylanie - murarki w ogrodzie można spotkać od kwietnia do czerwca, kiedy kwitną drzewa owocowe. Murarki nie odlatują daleko od gniazda i nie są tak wybredne jak pszczoły miodne, więc zapylają w ogrodzie wszystko po kolei.

Cykl życia - murarki wygryzają się z kokonów na wiosnę, najpierw samce, które czekają na wygryzienie się samic i spełnić swój męski obowiązek podtrzymania gatunku. Zapłodnione samiczki szukają miejsc na gniazdo - lubią otwory w miejscach nasłonecznionych. W otworach budują z ziemi ścianki tworząc małe komory. W każdej komorze umieszczają pyłek, nektar i składają jajeczko. Z jajeczka wyklura się larwa, która przędzie kokon, w którym późnym latem przepoczwarza się w pszczołę. Pszczoła spędza zimę w kokonie i dopiera na wiosnę kolejnego roku wygryza się. I tak cykl się zamyka i powtarza co roku.

Murarki chętnie osiedlają się w pobliżu miejsca, z którym się wygryzły.

Więcej o murarkach ogrodowych znajdziesz klikając w ten link!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz